-10% Promocja

Ubezpieczenie Domu w budowie

Po co mi jest ubezpieczenie domu w budowie?

Budowa domu jest bardzo dużym przedsięwzięciem wymagającym wielkiego zaangażowania ze strony inwestora w dopilnowaniu placu budowy oraz

organizowani porządku przeprowadzanych prac budowlanych. Czasami, choć wszystko wydaje się być idealnie zorganizowane, następuje zdarzenie, które wywraca inwestycje do góry nogami. Takie sytuacje przytrafiają się każdemu inwestorowi bez znaczenia czy jest to wielkie przedsiębiorstwo budowlane czy prywatna osoba budująca swój dom. Pożar, kradzież czy zniszczenia niedokończonego domu spowodowane nawałnicami lub wiatrami może spotkać każdego. Aby zabezpieczyć swój plac budowy przed czynnikami na, które nie mamy wpływu możemy wykupić ubezpieczenie domu w budowie.

Jakie nieruchomości ubezpieczamy?

Ubezpieczeniu podlegają domy będące w procesie budowy nie posiadające ostatecznych odbiorów. W ramach tego ubezpieczenia możemy ubezpieczyć takie nieruchomości jak:
– Garaże wolnostojące w budowie
– domy i lokale mieszkalne w budowie
– budynki oraz pomieszczenia gospodarcze w budowie

Co jest objętę ochroną ubezpieczenia domu w budowie?

Ubezpieczeni domu w budowie chroni takie elementy domu w budowie jak:
– mury tj. elementy konstrukcyjne domu
-elementy wbudowane tzn. wszelkie instalacje, takie jak kominki, piece gazowe, zasobniki wodne, warunkiem aby były chronione jest to, że w momencie zaistnienia szkody muszą być podłączone do instalacji. Nie mogą one stać zapakowane w karton i czekać na instalatora. Dlatego tak ważna jest organizacja porządku prac budowlanych.
– Zewnętrzne części budynku jak balustrady, rynny, parapety.
– Narzędzia oraz materiały budowlane znajdujące się, co ważne, wewnątrz budynku. Przy czym należy zaznaczyć, że część towarzystw ubezpieczeniowych nie obejmuje ochroną takich elementów jak sprzęt rtv lub agd nawet jeśli jest już podłączony. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią OWU ubezpieczenia domu w budowa lub skorzystanie z usług profesjonalnego agenta.

Rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczenia domu w budowie.

Każde towarzystwo ubezpieczeń dowolnie kreuje zakres podstawowej ochrony klienta w ramach ubezpieczenia domu w budowie, dlatego warto zainteresować się dostępnymi rozszerzeniami takimi jak:
– przepięcia
– dewastacja
– kradzież z włamaniem ( należy sprawdzić czy nasze zabezpieczenia przeciwkradzieżowe są zgodne z OWU towarzystwa w którym wykupiliśmy ubezpieczenie)
– oc w życiu prywatnym
– assistance
– stłuczenia przedmiotów szklanych.

W jaki sposób określić sumę ubezpieczenia domu w budowie?

Najczęściej sumę ubezpieczenia w takim przypadku szacuje się na oczekiwaną wartość budowli na dzień zakończenia obowiązywania ubezpieczenia. Często jest to bardzo trudne do oszacowania ze względu na stopień skomplikowania procesu budowy, dlatego suma ubezpieczenia wpisywana jest na wartość wykończonego domu. Jest to sposób na zapewnienie sobie spokojnego snu, natomiast należy mieć świadomość, że w takim przypadku słono przepłacamy za takie ubezpieczenie, dlatego warto zastanowić się nad możliwością aneksowania sumy ubezpieczenia wraz z prowadzonymi pracami budowlanymi. Naturalnie nie trzeba robić tego za każdym razem gdy skończy się jakiś etap, ale w momencie rozpoczęcia robót budowlanych o znacznej wartości np. montażu instalacji hydraulicznych lub grzewczych, które w znacznym stopniu zwiększają wartość nieruchomości. W ten sposób możemy zaoszczędzić znaczną część ubezpieczenia.

Kiedy można zakupić ubezpieczenie domu w budowie?

Dom w budowie możemy ubezpieczyć w każdym momencie trwania inwestycji, ale należy pamiętać, aby ubezpieczenie objęło szkody związane z kradzieżą z włamaniem budynek musi być już w stanie surowym oraz posiadać zabezpieczenia przeciw kradzieżowe zgodne z OWU.